خانه بلاگ

داستان آدمها

0

فقط بعضی آدما را باید زیاد نگاه کرد حاج حسن منصوری، حاج حسین ابراهیم زاده و البته حاج زهرا یعقوبی یا زهرا خانم، این آدما خودشون هر نفر یک تعدادی آدمند ولی در هیبت یکی ،کار بدون هو وجنجال رو فقط در این روزها میشه دید ،کارای ماندگار ارزشمند، من همیشه میگم مجسمه بعضی ها رو باید در زمان حیات اونها آماده کرد و در آبادی ها به نمایش گذاشت، آدمایی که چشمه خوبیهاش مثل چشمه باجگون بدون توقف داره شربت میده و خستگان را قوت ،حسینا از جمله افرادی است که ارزش داره براش بزرگداشتی برگزار کرد و آدمای همشهری رو دعوت کرد و شاید درسی برای جوانان باشه که آنچه می‌ماند نام خوب ،کار خوب،است وبقیه داستان، حاج حسن منصوری ،زهرا خانم وشاید خیلی های دیگه رو باید پاسداشت و بزرگداشت اونها رو در حیات زمینی شون برگزار کنیم ،حیفه این آدما رو فراموش کنیم، این جمع بسیار زیبا نمایشی کوچک از یک کار بزرگ و قابل تقدیر است ،همت جوانان من رو یاد سالهای اول انقلاب انداخت ،حتی قبل از انقلاب ما مردم خیلی هوای همو داشتیم، تخم کاری همه با هم در صحرا، دیوار چینی، رنده مالی، و.‌‌‌…فراموش نشدنی است و البته این هفته گذشته و سیل آدما رو محک زد ،و چقدر زیبایی آفریده شد

 

روستای باجگان بافق با جشنواره نوروزی میزبان مسافران است

0
روستای گردشگری باجگان
روستای گردشگری باجگان

در امتداد شرقی کوه‌های بافق روستای سنگی باجگان با جشنواره‌ای از آداب رسوم این دیار میزبان مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق در جشنواره نوروزی روستای باجگان گفت: این جشنواره به بهانه دورهم جمع شدن و مرور خاطرات گذشته در این روستا برگزار شده است.

لیلی رنجبر پخت نان محلی، بازی های بومی و غرفه های صنایع روستا را از برنامه های این جشنواره برشمرد.

وی گفت: این روستا در فاصله ۱۰۰کیلومتری بافق قرار دارد و بخاطر معماری سنگی آن بسیار منحصر بفرد است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق جمعیت این روستا را ۱۴۰نفر و ۷۰خانوار بیان کرد.

ارشدی دهیار روستای باجگان بافق هم گفت: این روستا سابقه تاریخی طولانی دارد از جمله درخت تنومند، قطور و مرتفع چنار هزار و 200ساله باجگان که نماد سکونت و سابقه روستا به صورت زنده و پایدار است.

وی افزود: جاذبه ها و امکانات روستای باجگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان و استان یزد در کشور به ثبت رسیده است.

دهیار روستای باجگان بافق ادامه داد:جاذبه های این روستا به قدری متنوع و متعدد است که هرساله تعداد زیادی براي گذراندن اوقات فراغت خود و بهره مندی از مواهب آن به این منطقه سفر می کنند.

ارشدی تصریح کرد: آب وهوای دلپذیر، ملایم و معتدل در بهار و تابستان، باجگان را چون نگینی در منطقه کویر بافق بیشتر مطرح می کند.

محمدعلی طالعی معاون فرماندار بافق گفت:سبک معماری این روستا سنگی است و مصالح خدادادی به صورت لایه لایه درکوه باجگان نزدیک روستا وجود دارد.

وی افزود:این سنگ به راحتی در ابعاد مختلف از کوه جدا می شود و برای ساختمان سازی این روستا و دیوار چینی ساختمان و باغات روستاهای همجوار مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون فرماندار بافق تصریح کرد: این روستا مشرف به ده‌ها روستای دهستان سبزدشت بافق است که می توان از آنجا مناظر زیبای مزارع و باغات پسته مجموعه روستاهای این دهستان را به نظاره نشست.

موسوی رئیس محیط زیست بافق گفت: در این روستا بلندترین نقطه ارتفاعی منطقه قله باجگان با ارتفاع2879 که دومین قله بلند شهرستان بافق است وجود دارد.

وی با بیان اینکه منطقه بکر حفاظت شده کوه باجگان تنوع گونه های گیاهی بسیاری دارد افزود:این گونه های زیبا از جمله جنگل نادر و کمیاب اُرس و سایر گونه های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی، بنه، انجیر وحشی و همچنین گونه های مختلف دارویی و صنعتی نظیر اشترک، کتیرا، زیره، آنغوزه، آویشن، شیرین بیان، خاکشیر و اسپند، جذاب و دیدنی كرده و به نوعی برای مردمان این خطه جنبه اقتصادی دارد.

رئیس محیط زیست بافق ادامه داد:این روستا زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر قوچ و کل و بز کوهی و از همه مهمتر یوزپلنگ آسیایی و انواع پرندگان از ویژه گی های این روستاست.

موسوی خاطر نشان کرد:وجود چشمه ها و غارهای متعدد از جمله غار و چشمه تیغ دریا،وجود عوارض متنوع کوهستانی نظیر دامنه ها، دره ها، شکستگیها و گسل ها، خود چشم انداز زیبایی به وجود آورده که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

روستاي سنگي باجگان در انتظار مسافران

0
روستای گردشگری باجگان
روستای گردشگری باجگان

روستای باجگان با کوچه های باريك و پوشیده از الوار یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق است که در فاصله 100 کیلو متری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوهی به همین نام قرار دارد.

مردمان سختکوش این روستا با همان سبک سنتی و پوشش محلی عمدتا به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند.

سبک معماری این روستا سنگی است که این مصالح خدادادی به صورت لایه لایه درکوه باجگان نزدیک روستا وجود دارد.

این سنگ به راحتی در ابعاد مختلف از کوه جدا می شود و برای ساختمان سازی این روستا و دیوار چینی ساختمان و باغات روستاهای همجوار مورد استفاده قرار می گیرد.

اخیرا شهرداری بافق هم برای ساخت بخشهایی از پارک آبشار این شهر از سنگ معروف با دوام باجگان استفاده کرده است.

این روستا مشرف به ده‌ها روستای دهستان سبزدشت بافق است که می توان از آنجا مناظر زیبای مزارع و باغات پسته مجموعه روستاهای این دهستان را به نظاره نشست.

وجه تسمیه باجگان

تاکنون در رابطه با وجه تسمیه باجگان اظهار نظرهاي متفاوتی شده که بعضی از آنها غيرمنظقي و دور از ذهن است مانند اینکه باجگان از کلمه باجگیران گرفته شده و این روستا در زمانی که منطقه بافق دریا بوده، در سواحل دریا قرار داشته و ساکنان این روستا از دریانوردان و مسافران و تجار دریایی باج می گرفتند.

بعضی دیگر معتقدند که باجگان در اصل واژگون بوده چون بر اثر جریان سیل در طول دورانها، چندین مرتبه به کلی ویران شده و واژگون نام گرفته و بر اثر تکرار در طول زمان دچار تغییر شده و به باجگون و باجگان تبدیل شده است.

برخی دیگر معتقدند که باجگان در اصل واجگاه به معنی محل خلوت مخصوص دعا و ورد و عبادت بوده و در طول زمان به باجگاه و باجگان تغییر یافته است که با توجه به وجود قدمگاه مورد تقدیس و خصوصیات انسانی جمعیت امروز این روستا این اصطلاح با مسمی است.

سابقه تاریخی باجگان

به نقل از بعضی از منابع سابقه تاریخی این روستا پنج هزار ساله است و به قبل از پیدایش تمدن کاریزی بر می گردد.

آنچه مسلم است، این روستا سابقه تاریخی طولانی دارد از جمله درخت تنومند، قطور و مرتفع چنار هزار و 200 ساله باجگان و دیگری صنوبر 850 ساله روستاست که نماد سکونت و سابقه روستا به صورت زنده و پایدار است.

وجود قلعه و برج که یکی از آنها چندین سال قبل تخریب و به جای آن خانه بهداشت روستا ساخته شده، نشان از قدمت چند هزار ساله باجگان دارد.

جاذبه ها و امکانات روستای باجگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان و استان یزد در کشور به ثبت رسیده است.

جاذبه های این روستا به قدری متنوع و متعدد است که هرساله تعداد زیادی براي گذراندن اوقات فراغت خود و بهره مندی از مواهب آن به این منطقه سفر می کنند.

به عنوان نمونه می توان ازچنار هزار و 200 ساله باجگان با تنه قطور، ارتفاع زیاد وسایه دل نشین آن و صنوبر راست قامت و مرتفع با قدمت 850 سال نام برد.

آب وهوای دلپذیر، ملایم و معتدل در بهار و تابستان، باجگان را چون نگینی در منطقه کویر بافق بیشتر مطرح می کند.

منطقه بکر حفاظت شده کوه باجگان با تنوع گونه های گیاهی به ویژه جنگل نادر وکمیاب اُرس و سایر گونه های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی، بنه، انجیر وحشی و همچنین گونه های مختلف دارویی و صنعتی نظیر اشترک، کتیرا، زیره، آنغوزه، آویشن، شیرین بیان، خاکشیر و اسپند، جذاب و دیدنی كرده و به نوعی برای مردمان این خطه جنبه اقتصادی دارد.

زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر قوچ و کل و بز کوهی و از همه مهمتر یوزپلنگ آسیایی و انواع پرندگان از ویژه گی های این روستاست.

وجود چشمه ها و غارهای متعدد از جمله غار و چشمه تیغ دریا، وجود بلندترین نقطه ارتفاعی منطقه قله باجگان با ارتفاع 2879 که دومین قله بلند شهرستان بافق است، وجود عوارض متنوع کوهستانی نظیر دامنه ها، دره ها، شکستگیها و گسل ها، خود چشم انداز زیبایی به وجود آورده که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

معماری سنگی باجگان با سنگهای بلوکی و منظم که عوامل فیزیکی طبیعت به وفور و ارزان در اختیار انسان قرار داده، نمایی جالب جذاب و دیدنی بوجود آورده است از جمله نمای سنگی و سنگ پوش منحصر به فرد حسینیه این روستاست.

معماری درونی خانه ها و وجود پیش فضای ورودی درخانه های این روستا به عنوان حریم و سکونت وزندگی و آرامش خانواده و به ویژه زن ریشه ای عرفی مذهبی دارد و تاثیر عوامل طبیعی، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی در معماری این روستا از جاذبه های گردشگری علمی است.

مهمترین وجه سیاسی در هر روستا آثار امنیتی و دفاعی است که در این روستا به شکل برج وقلعه دیده می شود.

شکل و موقعیت برج و قلعه در روستای باجگان متفاوت از سایر نقاط است به طوریکه نشان دهنده وجود امنیت نسبی روستا در زمانهای گذشته می باشد چرا که قلعه و برج از یک طرف در مبادی ورودی باجگان و از سویی دیگر در کنار بافت مسکونی این روستا و جدای از آن قرار گرفته است.

صنایع دسنی نظیر گیو کشی، گیوه چینی، کرباس بافی، سبد بافی و … در روستای باجگان هنوز هم کم و بیش رونق دارد.

جاده آسفالته، خانه بهداشت، مدرسه، امکانات مخابراتی و پستی، پوشش کامل تلفن همراه، مسجد و حسینیه، خانه ترویج روستایی، از جمله امکانات روستا باجگان است.

مهمترین استعداد روستا استعداد و جاذبه گردشگری به برکت وجود معماری سنگی روستا، برج تاریخی، درخت کهنسال چنار، صنوبر، منطقه حفاظت شده کوه باجگان، تنوع محصولات کشاورزی، اشکال زیبا، جالب و متنوع طبیعی، چشمه ها و غارها است. اين روستا مكاني دنج و آرام براي گذران چند روزي از تعطيلات نوروزي است

روستای باجگان؛ روستایی با معماری سنگی

0

روستای باجگان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق که در 85کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع2060متری قرار گرفته است. این روستا دارای شکل متمرکز واز نظر موقعیت جغرافیایی روستایی کوهپایه ای است.

روستای باجگان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق که در 85کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع2060متری قرار گرفته است. این روستا دارای شکل متمرکز واز نظر موقعیت جغرافیایی روستایی کوهپایه ای است.

تاکنون در رابطه با وجه تسمیه اظهار نظرات متفاوتی شده است؛ که بعضی از آنها غیرعلمی ودور از ذهن می باشد؛ مانند اینکه باجگان از از کلمه باجگیران گرفته شده واین روستا در زمانی که ایران منطقه دریا بوده در سواحل دریا قرار داشته وساکنان این روستا از دریانوردان و مسافران وتجار دریایی باج می گرفتند.

بعضی دیگر معتقدند که باجگان در اصل واژگون بوده چون بر اثر جریان سیل  در طول دوران ها چندین مرتبه به کلی ویران شده و واژگون نام گرفته و در اثر تکرار در طول زمان دچار تغییر و به باجگون وباجگان تبدیل شده است.

سابقه تاریخی باجگان به نقل از بعضی از منابع حدود5هزار ساله می باشد وبه قبل از پیدایش تمدن کاریزی برمی گردد. جاذبه ها و امکانات روستای باجگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان واستان دارای جاذبه های متنوع ومتعددی است که هرساله تعداد زیادی جهت گذراندن اوقات فراغت خود وبهره مندی از مواهب آن به این منطقه مراجعت می نمایند که به عنوان نمونه می توان از چنار1200ساله با تنه قطور، ارتفاع زیاد وسایه دلنشین آن نام برد.

صنوبر راست قامت ومرتفع 850ساله، آب وهوای دلپذیر، ملایم ومعتدل در تابستان باجگان را چون نگینی در منطقه کویر بافق بیشتر مطرح می کند، منطقه بکر حفاظت شده کوه باجگان با تنوع گونه های گیاهی به ویژه جنگل نادر ونایاب ارس(سبل) وسایر گونه های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی، بنه، انجیر وحشی کسیدون و… و گونه های مختلف داروئی وصنعتی نظیر اشترک، کتیرا، زیره، انغوزه، آویشن، شیرین بیان، خاک شیر واسپند و زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر قوچ، کل، بزکوهی و از همه مهم تر یوزپلنگ آسیایی و انواع پرندگان است.

وجود چشمه ها و غارهای متعدد از جمله غار و چشمه تیغ دریا، وجود بلندترین نقطه ارتفاعی منطقه قله باجگان با ارتفاع 2879 که دومین قله بزرگ شهرستان است؛ وجود عوارض متنوع کوهستانی نظیر دامنه ها، دره ها، شکستگی ها، گسل ها و… است.

معماری سنگی باجگان با سنگ های بلوکی ومنظم که عوامل فیزیکی طبیعت به وفور وارزان در اختیار انسان قرار داده نمایی جالب، جذاب ودیدنی به وجود آورده است. از جمله نمای سنگی وسنگ پوش منحصر به فرد حسینیه این روستا است.

معماری درونی خانه ها و وجود پیش فضای ورودی در خانه های این  روستا حریم وسکونت وزندگی و آرامش خانواده ها و به ویژه زن  ریشه ای عرفی مذهبی داردهمچنین تاثیر عوامل طبیعی، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی وامنیتی در معماری این روستا از جاذبه های گردشگری علمی می باشد.

مهم ترین وجه تسمیه هر روستا آثار امنیتی و دفاعی است؛ در این روستا به شکل برج وقلعه دیده می شود شکل و موقعیت برج و قلعه در روستای باجگان متفاوت از سایر نقاط است به طوریکه نشان دهنده وجود امنیت نسبی روستا در زمان های گذشته می باشد چرا که قلعه وبرج از یک طرف در مبادی ورودی روستا است و از سوئی دیگر در کنار بافت مسکونی روستا و جدای از آن قرار گرفته است، وفاقد تاسیسات ساختمان وامکانات گسترده است و کسی به طور مدام در درون آن زندگی نمی کرده، وفقط در زمان هایی که احساس خطر می شده اهالی روستا به خصوص کودکان، زنان سالخوردگان برای گذراندن یک دوره محدود بدرون قلعه می رفتند، و یا اشیاء و لوازم خود را در آن نگهداری می کردند وبعد از برطرف شدن خطر به بافت و منطقه مسکونی روستا برمی گشتند.

وجود قدمگاه که مورد احترام اهالی است

وجود صنایع دستی نظیر گیو کشی، گیوه چینی، کرباس بافی سبدبافی از جملات امکانات روستا جاده آسفالته، خانه بهداشت، مدرسه، امکانات مخابراتی و پستی، پوشش کامل موبایل، مسجد و حسینیه، خانه ترویج روستایی است.

توانایی واستعداد اشتغال زایی با استفاده از منابع طبیعی، گیاهان داروئی و صنعتی نظیر انغوزه، اشترک، کتیرا وزیره نزدیکی به معدن تاجکوئیه، و وجود معدن آب سیرک و معدن گل رنگ در کنار روستا از دیگر توانمندی های روستا است.

درخت چنار باجگان بافق در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد

0

يزد- ايرنا- رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بافق از ثبت درخت چنار كهنسال روستاي باجگان به عنوان يك اثر طبيعي در فهرست آثار ملي كشور خبر داد.

علي اكبر قانعي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: درخت چنار روستاي باجگان بافق با بيش از 400 سال قدمت،به شماره 268 در فهرست آثار طبيعي كشور به ثبت رسيد.
رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بافق گفت: چنار باجگان بافق از درختان كهنسال استان يزد است كه سه شاخه قطور و هر شاخه آن طول و محيطي بيش از دو ونيم متر دارد.
وي گفت: با ثبت اين درخت كهنسال و با توجه به اينكه روستاي باجگان از روستاهاي هدف گردشگري شهرستان بافق محسوب مي شود از اين پس در كانون توجه بيشتر مسوولان استان و شهرستان قرار مي گيرد و از اعتبارات ويژه برخوردار خواهد شد.
قانعي اضافه كرد: روستا باجگان به خاطر سبك معماري سنتي و كوچه هاي سنگي پيچ در پيچ، درخت كهنسال چنار و همچنين درخت اُرس روئيده در طبيعت بكر نزديك روستا و قرار گرفتن اين روستا در دامنه كوهاي بلند با چشم اندازي جذاب و ديدني هر ساله در فصل بهار و تابستان نظر گردشگران زيادي را به خود جلب مي كند.
وي يادآور شد: اين درخت به عنوان ميراث جاودان پايداري در كوير بوده و يكي از مهمترين قابليت هاي جذب گردشگري طبيعي و رونق دادن به صنعت اكوتوريسم استان يزد محسوب مي شود.
درخت چنار كهنسال روستاي باجگان، در نزديكي درخچه ارس كهنسال اين روستا قرار دارد.
اين درخت چنار 25 متري، تك پايه و از نظر ظاهري از سلامت خوبي برخوردار است و داراي سه شاخه اصلي با ارتفاع ناحيه تشكيل تاج 18/2 متر و محيط يقه 5/7متر است.
باجگان با 60 خانوار جمعيت يكي از روستاهاي بخش مركزي شهرستان بافق است كه در فاصله 85 كيلومتري جنوبشرقي بافق بر روي دامنه كوه باجگان در ارتفاع 2060 متري از سطح دريا قرار دارد.
از مجموعه 200 اثر باستاني شهرستان بافق، اكنون 41 اثر تاريخي و طبيعي اين شهرستان در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
بافق در 120 كيلومتري شهر يزد قرار دارد.

شورای اسلامی روستای باجگان طی مصوبه ای هرگونه شکار را ممنوع اعلام کرد!

0

شورای اسلامی روستای باجگان واقع در در استان یزد و شهرستان بافق طی مصوبه ای هرگونه شکار و بهره برداری از طبیعت حوزه این روستا را از تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱ به مدت پنج سال ممنوع اعلام کرد.

این مصوبه که علاوه بر ابلاغ عمومی به اهالی به استاندار استان یزد، مدیرکل محیط زیست استان یزد، فرماندار شهرستان بافق، ریاست اداره کل حفاظت اطلاعات شهرستان بافق و بخشدار منطقه جهت دستور به سایر شوراها جهت اقدام مشابه رونوشت شده است.

بر اساس این مصوبه در صورت نقض مفاد مندرج، فرد یا افراد خاطی توسط اهالی روستا شناسایی و طریق شورا به مراجع ذیصلاح انتظامی و قضایی معرفی خواهند شد.

روستای باجگان در قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق قرار داشته و مهمترین و بزرگترین سکونتگاه انسانی در داخل این منطقه به شمار می رود.

به دلیل نزدیکی حیات وحش به سکونتگاه ها و روستاهای داخل منطقه حفاظت شده کوه بافق، متخلفین محلی می توانند بدون فاصله گرفتن از محل زندگی خود به راحتی در حاشیه روستا اقدام به شکار غیرمجاز نموده و بلافاصله به خانه خود بازگردند لذا کنترل اینگونه متخلفین محلی بدون همکاری سایر افراد بومی امکانپذیر نمی باشد.

بر اساس بند ع ماده ۶۸ – وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی مصوب ۱۳۸۲/۸/۶ ، نظارت بر حسن اجرای مقررات مربوط به حفاظت و بهسازی محیط زیست روستا و بهره برداری از منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ عمران مزارع، باغها، مراتع، جنگل ها، محدوده های زیست محیطی، احیاء و لایروبی قنوات و نهرهای متروکه و ارائه طرح و پیشنهاد در این زمینه ها جزو وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستاها به شمار میرود.

شورای اسلامی روستای باجگان