خانه اخبار روستای باجگان بافق با جشنواره نوروزی میزبان مسافران است

روستای باجگان بافق با جشنواره نوروزی میزبان مسافران است

در امتداد شرقی کوه‌های بافق روستای سنگی باجگان با جشنواره‌ای از آداب رسوم این دیار میزبان مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق در جشنواره نوروزی روستای باجگان گفت: این جشنواره به بهانه دورهم جمع شدن و مرور خاطرات گذشته در این روستا برگزار شده است.

لیلی رنجبر پخت نان محلی، بازی های بومی و غرفه های صنایع روستا را از برنامه های این جشنواره برشمرد.

وی گفت: این روستا در فاصله ۱۰۰کیلومتری بافق قرار دارد و بخاطر معماری سنگی آن بسیار منحصر بفرد است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق جمعیت این روستا را ۱۴۰نفر و ۷۰خانوار بیان کرد.

ارشدی دهیار روستای باجگان بافق هم گفت: این روستا سابقه تاریخی طولانی دارد از جمله درخت تنومند، قطور و مرتفع چنار هزار و 200ساله باجگان که نماد سکونت و سابقه روستا به صورت زنده و پایدار است.

وی افزود: جاذبه ها و امکانات روستای باجگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان و استان یزد در کشور به ثبت رسیده است.

دهیار روستای باجگان بافق ادامه داد:جاذبه های این روستا به قدری متنوع و متعدد است که هرساله تعداد زیادی براي گذراندن اوقات فراغت خود و بهره مندی از مواهب آن به این منطقه سفر می کنند.

ارشدی تصریح کرد: آب وهوای دلپذیر، ملایم و معتدل در بهار و تابستان، باجگان را چون نگینی در منطقه کویر بافق بیشتر مطرح می کند.

محمدعلی طالعی معاون فرماندار بافق گفت:سبک معماری این روستا سنگی است و مصالح خدادادی به صورت لایه لایه درکوه باجگان نزدیک روستا وجود دارد.

وی افزود:این سنگ به راحتی در ابعاد مختلف از کوه جدا می شود و برای ساختمان سازی این روستا و دیوار چینی ساختمان و باغات روستاهای همجوار مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون فرماندار بافق تصریح کرد: این روستا مشرف به ده‌ها روستای دهستان سبزدشت بافق است که می توان از آنجا مناظر زیبای مزارع و باغات پسته مجموعه روستاهای این دهستان را به نظاره نشست.

موسوی رئیس محیط زیست بافق گفت: در این روستا بلندترین نقطه ارتفاعی منطقه قله باجگان با ارتفاع2879 که دومین قله بلند شهرستان بافق است وجود دارد.

وی با بیان اینکه منطقه بکر حفاظت شده کوه باجگان تنوع گونه های گیاهی بسیاری دارد افزود:این گونه های زیبا از جمله جنگل نادر و کمیاب اُرس و سایر گونه های گیاهی درختی نظیر بادام کوهی، بنه، انجیر وحشی و همچنین گونه های مختلف دارویی و صنعتی نظیر اشترک، کتیرا، زیره، آنغوزه، آویشن، شیرین بیان، خاکشیر و اسپند، جذاب و دیدنی كرده و به نوعی برای مردمان این خطه جنبه اقتصادی دارد.

رئیس محیط زیست بافق ادامه داد:این روستا زیستگاه حیات وحش متنوع نظیر قوچ و کل و بز کوهی و از همه مهمتر یوزپلنگ آسیایی و انواع پرندگان از ویژه گی های این روستاست.

موسوی خاطر نشان کرد:وجود چشمه ها و غارهای متعدد از جمله غار و چشمه تیغ دریا،وجود عوارض متنوع کوهستانی نظیر دامنه ها، دره ها، شکستگیها و گسل ها، خود چشم انداز زیبایی به وجود آورده که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

Must Read

داستان آدمها

فقط بعضی آدما را باید زیاد نگاه کرد حاج حسن منصوری، حاج حسین ابراهیم زاده و البته حاج زهرا یعقوبی یا زهرا خانم، این...

روستای باجگان بافق با جشنواره نوروزی میزبان مسافران است

در امتداد شرقی کوه‌های بافق روستای سنگی باجگان با جشنواره‌ای از آداب رسوم این دیار میزبان مسافران نوروزی است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیس میراث فرهنگی،...

روستاي سنگي باجگان در انتظار مسافران

روستای باجگان با کوچه های باريك و پوشیده از الوار یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق است که در فاصله 100 کیلو متری...

روستای باجگان؛ روستایی با معماری سنگی

روستای باجگان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق که در 85کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع2060متری قرار گرفته...

درخت چنار باجگان بافق در فهرست آثار ملي كشور ثبت شد

يزد- ايرنا- رئيس ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بافق از ثبت درخت چنار كهنسال روستاي باجگان به عنوان يك اثر طبيعي در فهرست...